Zadzwoń do nas: 505 17 23 23 lub 505 17 32 33 biuro@mbprojekt.eu

Nie wiesz co wybrać – doradzimy!

Zastanawiasz się nad zakupem szorowarki i nie bardzo wiesz co warto wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego urządzenia? Sprawdź nasz poradnik!

Ogólne informacje co to jest szorowarka – jak działa i czym się kierować przy wyborze!

Szorowarka to urządzenie które za pomocą obracającej się głowicy ze szczotką lub padem czyści wszelkiego rodzaju podłogi wewnątrz pomieszczeń.

Szorowarki są to maszyny czyszczące które dzielą się na urządzenia tzw jednotarczowe (np. szorowarka Numatic NR1500S NuSpeed) oraz automaty szorująco-zbierające (np. urządzenie szorujące  Numatic Vario TTV 678).

Szorowarką jednotarczową  możemy w sposób mechaniczny wyczyścić lub nawet przefroterować (nadać jej połysk) Maszyny czyszczące tego typu nie posiadają jednak zbiornika na brudna wodę oraz silnika ssącego co powoduje, że brudną wodę po czyszczeniu musimy zebrać odkurzaczem na mokro lub po prostu mopem. Zaletą ich jednak są małe gabaryty, zwrotność. Idealne do pomieszczeń gdzie jest dużo zakamarków.

Maszyna czyszcząca tj. szorowarką automatyczna (szorująco zbierającą np. numatic tt 4055) posiada oprócz zbiornika na wodę z środkiem myjącym zbiornik na brudną wodę. W szorowarkach automatycznych brudna wodę po wyczyszczeniu zbiera listwa ssąca umieszczona z tyłu maszyny. Posadzka po przejeździe maszyny jest sucha odtłuszczona czysta i pachnąca. W przypadku dużych zakamarków i małych pomieszczeń przeszkodą mogą być gabaryty maszyny i trudność w manewrowaniu ponieważ umieszczenie drugiego zbiornika jak i systemu ssącego zwiększa wymiary urządzenia. Niewątpliwą zaletą automatów jest jednak szybkość pracy ponieważ w tym przypadku mycie i suszenie odbywa się w jednym cyklu. Automaty szorująco-zbierające występują w wersji kablowej oraz akumulatorowej.

W przypadku wyboru urządzenia musimy wiedzieć na jakie parametry zwrócić uwagę i które są bardziej lub mniej istotne w naszym przypadku: Poniżej wymieniliśmy kilka najważniejszych parametrów charakteryzujących szorowarki.

Prędkość obrotowa: Generalnie typowa szorowarka aby zapewnić dobry efekt czyszczenia powinna posiadać obroty w granicach 120-200 obr/min Przy wyższych obrotach np. 400 obr/min efekt szorujący jest troszkę mniejszy na korzyść lekkiego polerowania posadzki. Gdy urządzenie posiada obroty 1000-1200 nie możemy już mówić o szorowarce ponieważ taką prędkością obrotową możemy jedynie polerować posadzkę.

Wydajność teoretyczna. Parametr na który osoby nie znające się na maszynach uważają za najbardziej istotny zapominając, że jest to jedynie teoria która w pewnym sensie odzwierciedla możliwości urządzenia czyszczącego ale nie do końca. Wydajność teoretyczna nie uwzględnia np. Potrzeby zjeżdżania szorowarki do boxu w celu dotankowania wody z środkiem chemicznym oraz wypuszczenia brudnej wody ze zbiornika. Wydajność teoretyczna jest też określana przy małym zabrudzeniu i max szybkości przejazdu automatu szorująco-zbierającego.
Dobierająca maszynę nie zapominajmy również, że powierzchnia która dysponujemy nie zawsze jest powierzchnia rzeczywistą do mycia ponieważ w praktyce może być ona mniejsza poprzez ustawione na hali regały urządzenia itp.

Szerokość robocza: Szerokość robocza jest to rzeczywista szerokość z jaką szczotka lub szczotki stykają się  z powierzchnią czyszczącą. Szczotek szorujących w zależności od modelu maszyny może być kilka lub jedna duża. Należy pamiętać, że szerokość listwy ssącej która jest większa od szerokości szczotek to nie jest szerokość robocza. Listwa ssąca jest zawsze szersza w maszynie ponieważ dzięki temu zbieranie brudnej wody na zakrętach jest bardziej skuteczne poza tym wirująca głowica ze szczotka lub padem w min. stopniu ale jednak rozchlapuje wodę na boki

Wielkość zbiorników: Parametr bardzo istotny jeśli mamy dużą powierzchnie a nie chcemy często jeździć opróżniać zbiornika z brudna wodą oraz tankować maszyny w czystą wodę z detergentem. Dzięki dużym zbiornikom praca będzie postępować szybciej i skuteczniej.

Zasilanie: Szorowarki mogą mieć zasilanie kablowe lub akumulatorowe. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Maszyny wyposażone w kabel są cały czas w gotowości są lżejsze i tańsze natomiast plączący się kabel może utrudniać pracę jej zasięg oraz manewrowanie.
Decydując się na zasilanie akumulatorowe musimy wiedzieć, że w pełni naładowana maszyna w zależności od modelu pracuje od 1 godz. do 7 a później należy ja podłączyć pod prostownik który będzie ja ładował od 3 do 9 godz. (zależne od akumulatorów) Niewątpliwą zaletą szorowarek wyposażonych w akumulatory jest zasięg oraz wygoda pracy. Nie jesteśmy ograniczeni kablem (co przy dużych obszarach jest bardzo istotne) można dowolnie manewrować urządzeniem.

Podsumowując: Przy zakupie szorowarki do czyszczenia  podłóg zastanawiamy się najpierw nad wielkością pomieszczenia i warunkami jakie w niej panują.
Pomieszczenia o małej kubaturze takie jak np. sale, korytarze, sklepy, stacje benzynowe: wybieramy małą łatwa w prowadzeniu maszynę czyszczącą.
Jeśli mamy duże hale, pomieszczenia otwarte maszynę o dużej szerokości roboczej oraz o dużych zbiornikach.

Prześlij komentarz