Zadzwoń do nas: 505 17 23 23 lub 505 17 32 33 biuro@mbprojekt.eu

Wybór maszyny czyszczącej

Wybór maszyny czyszczącej to decyzja, która przesądzi o tym, ile czasu, wysiłku i przede wszystkim pieniędzy będzie Cię kosztować utrzymanie czystej podłogi w Twojej nieruchomości. Im większa powierzchnia, tym poważniejszy jest to problem i wyższe koszty jego rozwiązania. Jak wybrać odpowiednią maszynę czyszczącą, która spełni Twoje oczekiwania? Przedstawiamy szereg wskazówek, dzięki którym na pewno podejmiesz trafną decyzję.

  • Dzięki dobrej maszynie czyszczącej utrzymaniu porządku w wielkopowierzchniowym pomieszczeniu zajmie mniej czasu i będzie tańsze w porównaniu do sprzątania ręcznego.
  • Maszynę czyszczącą możesz kupić lub też wynająć, w zależności od konkretnych potrzeb.
  • Zanim zdecydujesz, którą maszynę czyszczącą wybrać, musisz zastanowić się nad tym, jaki efekt chcesz osiągnąć: usunięcie luźnych zabrudzeń, przetarcie posadzki na mokro, aby usunąć klejący brud, czy też wypastowanie podłogi.
  • Przy wyborze maszyny czyszczącej koniecznie dopasuj parametry sprzętu do sprzątanego metrażu i warunków pomieszczenia. W tym drugim przypadku najistotniejsze jest sprawdzenie, czy masz do dyspozycji bezpośredni dostęp do źródła zasilania, czy też potrzebujesz bezprzewodowej maszyny czyszczącej.
  • Dokonując wyboru maszyny czyszczącej, miej na uwadze to, że jest to sprzęt kupowany na lata. Zamiast kierować się jedynie korzystną ceną, zwróć uwagę na trwałość maszyny czyszczącej, aby za rok czy dwa nie stanąć przed koniecznością jej wymiany.

Czy zakup maszyny do czyszczenia jest opłacalny?

Sprzątanie wielkopowierzchniowych lokali w tradycyjny sposób może okazać się nieefektywne i drogie – szczególnie wtedy, gdy chodzi o powierzchnię liczoną w tysiącach metrów kwadratowych. Choć zakup maszyny czyszczącej to spory wydatek, jest on jednorazowy, a w dłuższej perspektywie pozwoli Ci zaoszczędzić i czas, i pieniądze. Sprzęt będzie Ci bowiem służyć przez długi okres, a pozwoli zmniejszyć miesięczny budżet na utrzymanie porządku w nieruchomości w długiej, nawet kilku- lub kilkunastoletniej perspektywie. Wniosek? Zakup maszyny czyszczącej szybko się zwróci, a do tego oszczędzi Ci nerwów – nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy kwestią utrzymania porządku w lokalu, tylko skupisz się na ważniejszych tematach.

Kiedy kupić maszynę do czyszczenia, a kiedy wynająć?

Wbrew pozorom, nie musisz od razu wydawać dużej sumy na zakup profesjonalnej maszyny czyszczącej. Potrzebny sprzęt z powodzeniem wypożyczysz na kilka godzin lub dni, a następnie zwrócisz, oczywiście za pewną opłatą. Może to być dobrym pomysłem, jeśli  Twoja nieruchomość nie wymaga codziennego i ultradokładnego sprzątania – jest to np. hala magazynowa, zakład produkcyjny czy obiekt eventowy, który nie jest użytkowany codziennie.

W takiej sytuacji nie musisz sprzątać posadzki każdego dnia – byłoby to wręcz nieopłacalne. Wystarczające będzie najpewniej sprzątanie raz w tygodniu czy w miesiącu, a nawet tuż przed konkretnym wydarzeniem, np. koncertem lub targami. Wypożyczanie maszyny czyszczącej w zależności od aktualnych potrzeb będzie zatem najbardziej ekonomiczną opcją.

Kiedy opłaca się kupić profesjonalną maszynę czyszczącą?

Warto zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli:

  • masz do posprzątania podłogę o powierzchni przekraczającej 50 m²,
  • podłoga w Twoim lokalu musi być nie tylko czysta, ale także sterylna, np. ze względu na kontakt z żywnością (np. w supermarkecie lub hurtowni z artykułami spożywczymi) lub medyczny charakter świadczonych w nim usług (np. w przychodni lekarskiej lub szpitalu),
  • posadzka jest wykończona nienasiąkliwym, odpornym na szorowanie materiałem, takim jak chociażby gres czy linoleum. Nowoczesny sprzęt doskonale poradzi sobie też z podłogami betonowymi, kamiennymi czy granitowymi,
  • dysponujesz niewielkim budżetem na sprzątanie obiektu – jedna maszyna może zastąpić nawet kilkunastoosobową ekipę sprzątającą. Do jej obsługi wystarczy jeden człowiek, który nie musi nawet mieć żadnych specjalistycznych uprawnień ani długiego przeszkolenia.

Jakie są rodzaje maszyn czyszczących? Jaką maszynę wybrać?

Na pierwszy rzut oka każda maszyny czyszczące wyglądają niemalże tak samo. W rzeczywistości jest to jednak bardzo zróżnicowany rynek, na którym można znaleźć sprzęty różniące się od siebie m.in.:

  • przeznaczeniem, 
  • sposobem zasilania,
  • systemem napędowym,
  • szerokością szczotek,
  • dodatkowymi funkcjami.

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o konkretnych rodzajach maszyn czyszczących, zanim zdecydujesz się na jeden z nich.

Podział maszyn czyszczących ze względu na przeznaczenie

Każda posadzka wymaga innej pielęgnacji. O ile w przypadku jednej wystarczy tylko zamieść piach i kurz, o tyle druga musi zostać koniecznie przetarta na mokro albo wręcz wypolerowana – w przeciwnym razie nie będzie spełniać koniecznych standardów. W zależności od tego, jakim zabiegom zamierzasz poddać podłogę, masz do dyspozycji następujący wybór maszyn czyszczących. Już sam podział główny, pozwoli ci ułatwić wybór maszyny czyszczącej.

Szorowarki jednotarczowe

Szorowarki ręczne, takie jak model HFS 1015 G Hurricane Numatic, są maszynami czyszczącymi cechującymi się wyjątkowo prostą obsługą – przypominają w tym względzie klasycznego mopa. Są lekkie i poręczne, zatem sprawdzą się nawet w niewielkich pomieszczeniach, w których trudno byłoby manewrować dużym urządzeniem.

Szczotki profesjonalnego automatu szorującego wykonują ruchy obrotowe z prędkością sięgającą 120-150 obr./min. W efekcie bez trudu doczyszczają posadzkę w pomieszczeniach o różnych przeznaczeniu. Trzeba tylko pamiętać o tym, że automaty szorujące nie zbierają brudnej wody z wyczyszczonej posadzki – musisz to zrobić ręcznie lub za pomocą odkurzacza z funkcją pracy na mokro. Pozostałe, sprawdzone modele szorowarek jednotarczowych HFT 1530 G Hurricane i maszyna czyszcząca NR 1500S.

Froterki

Profesjonalny automat froterujący to idealny wybór, jeśli masz do posprzątania powierzchnię wykonaną z materiału, który łatwo porysować lub uszkodzić. Jego działanie polega bowiem nie tylko na czyszczeniu, ale też pielęgnowaniu i konserwowaniu posadzki.

Duże lub średnie automaty froterujące są często wybierane do utrzymania porządku w halach sportowych lub centrach handlowych. Natomiast małe automaty froterujące, jak np. HFM 1545 G Hurricane, z powodzeniem znajdą zastosowanie w mniejszych sklepach lub restauracjach.

Polerki

Przy użyciu profesjonalnego automatu z polerką (np. HNS 1550 NuShine) nie tylko wyczyścisz podłogę, ale też nadasz jej połysk, którego stopień zależy od materiału, z którego została wykonana. W procesie polerowania na posadzkę nakładany jest też preparat, który stanowi warstwę chroniącą przed przywieraniem zabrudzeń.

Specjalistyczne odkurzacze

Działają tak jak klasyczne urządzenia do użytku domowego, ale z większą mocą. Dzięki temu radzą sobie z bardziej zabrudzonymi powierzchniami, a także pozwalają na szybkie uporanie się z pracą. Specjalistyczne odkurzacze mogą też dysponować dodatkowymi funkcjami, np. zasysaniem wody z posadzki lub opcją pozwalającą na pranie dywanów czy tapicerki.

Automaty szorująco-zbierające

Taki duży automat to ulepszona wersja klasycznej szorowarki jednotarczowej – nie tylko skutecznie domywa zabrudzenia, ale też osusza posadzkę z brudnej wody. Jeśli zależy Ci na takim kompleksowym działaniu, dobrym wyborem będzie chociażby szorowarka Numatic TT1840G.

Jakie zasilanie maszyny czyszczącej będzie odpowiednie?

Choć większość pomieszczeń biurowych czy technicznych ma dostęp do gniazdka, to jednak czasem trzeba posprzątać przestrzeń pozbawioną źródła zasilania, np. halę zewnętrzną pod zadaszeniem albo taras restauracji. Zresztą nawet jeśli jest do dyspozycji gniazdko, czasem skorzystanie z niego może się okazać problematyczne – chociażby ze względu na stojące na drodze przedmioty, które mogłyby plątać kabel i ograniczać jego zasięg.

Takie kwestie jak powyżej również mają wpływ na wybór maszyny czyszczącej. Na rynku możesz spotkać się bowiem z dwoma rodzajami urządzeń: kablowymi i bateryjnymi.

Kablowe maszyny czyszczące

Wystarczy podłączyć automat kablowy do gniazdka i jest gotowy do użycia. Na jego korzyść przemawiają niewielkie gabaryty i niska waga, dzięki którym przenoszenie sprzętu pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami nie stanowi większego problemu. Przy wyborze odpowiedniego modelu kablowej maszyny czyszczącej, zwróć uwagę na długość przewodu zasilającego – im jest dłuższy, tym lepiej.

Bateryjne maszyny czyszczące

 Należy pamiętać o naładowaniu sprzętu odpowiednio wcześniej (nawet kilka godzin) przed użyciem. Obecność baterii znacząco zwiększa wagę bateryjnej maszyny czyszczącej, dlatego nie sprawdzi się wtedy, gdy zachodzi potrzeba transportu sprzętu lub noszenia z jednego piętra na drugie. Z drugiej strony, brak kabla zapewnia swobodę ruchów podczas sprzątania, a także bezpieczeństwo innych osób znajdujących się w pobliżu – klientów, pacjentów czy pracowników magazynu. To ważne, jeśli zamierzasz korzystać z automatu bateryjnego w godzinach pracy innych pracowników albo przyjmowania klientów.

Jaki wybrać system napędowy maszyny czyszczącej?

Maszyny sprzątające występują w dwóch wariantach dotyczących systemu napędowego. Do Twojej dyspozycji są także modele pozbawione napędu, jednak ich obsługa może wymagać sporo wysiłku. Z tego powodu są zalecane do stosowania jedynie na równej nawierzchni i w pomieszczeniach o niewielkim metrażu.

Wybór maszyny czyszczącej – co warto wiedzieć o maszynach czyszczących z napędem?

Maszyny do mycia podłóg z trakcją

Maszyna do mycia podłóg z trakcją (np. RA 505IBC) dysponuje specjalnym silnikiem, którego zadanie polega na ułatwieniu pracy operatora. W efekcie nie musi on korzystać w dużym stopniu z siły własnych mięśni, a może się zdać na sprzęt, który łatwo sunie po podłodze. Dzięki temu urządzenie może obsługiwać w zasadzie każdy, bez żadnych specjalnych uwarunkowań fizycznych.

Maszyny czyszczące samojezdne

 W gruncie rzeczy maszyny czyszczące samojezdne działają na podobnej zasadzie jak maszyny do mycia podłóg z trakcją. Tutaj również rola operatora ogranicza się jedynie do wyznaczania trasy sprzętu i kierowania go po niej, bez konieczności używania siły. Jedyną różnicę stanowi sposób pracy operatora. W przypadku maszyny czyszczącej samojezdnej nie musi chodzić za urządzeniem – może w nim usiąść i sterować przy użyciu kierownicy. Takim komfort zapewnia np. maszyna czyszcząca Vario TRO 650G.

Na co wpływa szerokość szczotek w maszynach czyszczących?

Szerokość szczotek maszyny czyszczącej ma dokładnie takie samo znaczenie jak szerokość miotły lub mopa – im jest większa, tym większy obszar posprząta po jednym przejechaniu. W efekcie zamiecenie lub umycie posadzki zajmie mniej czasu, bo będzie wymagało mniejszej liczby wykonanych cykli pracy automatu czyszczącego.

Jeśli chodzi o szczotki, szerokość to niejedyny istotny parametr. Równie istotny jest także ich nacisk na posadzkę. Jest będzie słaby, urządzenie zbierze zabrudzenia tylko z wierzchu, przez co efekt sprzątania będzie niezadowalający. Zbyt duży nacisk może z kolei uszkodzić posadzkę lub też wydłużyć czas pracy, bo maszyna będzie walczyć z większym oporem niż jest to w rzeczywistości konieczne.

Masz do sprzątania kilka pomieszczeń, w których podłogi są wykończone innymi materiałami? Przy wyborze maszyny czyszczącej, postaw na model z płynną regulacją nacisku szczotki. Dzięki temu bez problemu dopasujesz ten parametr do konkretnej posadzki, co ułatwi Ci pracę na każdej z nich.

Jakich informacji potrzebujesz, żeby wybrać dobrą maszynę czyszczącą?

 Niby wiesz już wszystko o poszczególnych rodzajach maszyn czyszczących, a wciąż nie potrafisz podjąć decyzji? Oto lista najważniejszych pytań, które powinieneś zadać sobie przy wyborze maszyny czyszczącej.

  1. Czy zamierzasz jedynie zbierać z podłogi piach i suche zabrudzenia, myć ją na mokro, czy też polerować lub froterować?
  2. Jak duży metraż masz do posprzątania? Pamiętaj o tym, że duży automat to świetny wybór do pomieszczenia o większym metrażu, bo nie będzie trzeba często przerywać pracy, aby uzupełnić zbiornik z wodą czy detergentem.
  3. Na jakiej wydajności pracy Ci zależy? Producent podaje ten parametr w specyfikacji maszyny czyszczącej. Lepiej nie ufać mu w tym zakresie stuprocentowo, gdyż podana przez producenta wydajność zazwyczaj odnosi się do pracy w linii prostej, co rzadko ma miejsce w codziennym użytkowaniu. Bardziej wiarygodny wynik uzyskasz, gdy podzielisz tę wartość na dwa.
  4. Czy w sprzątanym pomieszczeniu znajduje się gniazdko i czy kabel może przeszkadzać w pracy?
  5. Jak dużą siłą dysponuje operator? Poradzi sobie z maszyną czyszczącą bez napędu, czy też przyda mu się wsparcie w postaci systemu trakcyjnego?

Wybór maszyny czyszczącej – podsumowanie

Zakup maszyny czyszczącej to poważna inwestycja, która przesądzi o wysokości wydatków na serwis sprzątający w długiej perspektywie. Nie warto zatem skupiać się jedynie na cenie, tylko przyjrzeć konkretnym parametrom i dopasować je do indywidualnych potrzeb. Wtedy sprzęt będzie działać ekonomicznie, a zakup rzeczywiście szybko się zwróci zamiast generować kolejne koszty.

Jeśli nie masz doświadczenia w wyborze maszyny czyszczącej, zdaj się na naszych ekspertów. Opowiedz nam o tym, do czego zamierzasz używać sprzętu, a my znajdziemy taki, który idealnie wpisze się w te założenia. Przeprowadzimy też prezentację, która pokaże możliwości maszyny, a także sposób jej obsługi. Wszystko po to, abyś czuł, że wydajesz swoje pieniądze na coś, czego naprawdę potrzebujesz, a nie na kota w worku.

Prześlij komentarz