Zadzwoń do nas: 505 17 23 23 lub 505 17 32 33 biuro@mbprojekt.eu

Mycie i czyszczenie podłóg, posadzek w szpitalu

Sprzątanie podłóg w szpitalach i ośrodkach zdrowia podlega specjalnym normom ze względu na obecność pacjentów, czyli chorych osób. Zobacz, na jakie aspekty zwrócić uwagę, by podołać temu wyzwaniu.

  • Kwestia czystości podłóg w szpitalu wpływa na stan zdrowia i samopoczucie pacjentów.
  • Profesjonalne maszyny czyszczące zapewniają dokładne i ekonomiczne rezultaty.
  • Ze względu na obecność pacjentów do szpitala warto wybrać akumulatorową maszynę czyszczącą.
  • Specjalnej uwagi wymaga także wybór detergentu do mycia podłogi w szpitalu.

Dlaczego podłogi w szpitalach wymagają specjalnego traktowania?

Wydawać by się mogło, że mycie podłóg w szpitalach, przychodniach i innych placówkach medycznych nie różni się niczym od sprzątania w supermarketach, szkołach czy obiektach sportowych. W końcu we wszystkich tych miejscach stosuje się podobne rodzaje okładzin podłogowych – odporne na intensywne użytkowanie i na szorowanie. Najczęściej są to wykładziny PCV lub glazurowane płytki, które idealnie spełniają powyższe założenia, a przy tym cechują się stosunkowo łatwą pielęgnacją.

W rzeczywistości trzeba zwrócić szczególną uwagę na specyfikę samego budynku, która w przypadku szpitala nakłada na osobę sprzątającą dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest usunięcie wszelkich substancji biologicznie lub chemicznie czynnych, np. płynów ustrojowych lub odpadów medycznych. 

Co więcej, budynki o przeznaczeniu medycznym mają stały kontakt z pacjentami, w tym również takimi, którzy niosą ryzyko zarażenia kolejnych osób i rozprzestrzeniania się choroby. A szpital to miejsce, w którym znajduje się wiele osób z osłabioną odpornością, których stan może się szybko pogorszyć, jeśli w pomieszczeniach nie zostanie zachowany odpowiedni poziom higieny. Konieczne jest zatem nie tylko zbieranie luźnych zabrudzeń, ale także dezynfekowanie sprzątanej powierzchni. W tym celu należy przestrzegać określonego protokołu, który precyzuje kolejne kroki postępowania z podłogami w szpitalu.

Zwróć też uwagę na jeszcze jedną kwestię dotyczącą mycia podłóg w szpitalach i innych obiektach medycznych. Gdy wchodzisz do takiego budynku, na pewno zależy Ci na tym, by wnętrze prezentowało się higienicznie i pachniało czystością. Choć wygląd nie przesądza o jakości usług, to jednak sprawia wrażenie profesjonalizmu. W rezultacie pacjenci czują się pewniej i przyjemniej, co może również przekładać się na większe zaufanie do personelu.

Dlaczego warto zdecydować się na maszynowe mycie posadzki w szpitalu?

Ze względu na dużą powierzchnię sprzątania, w szpitalach doskonale sprawdzają się profesjonalne maszyny czyszczące o wysokiej efektywności pracy. Argumentem, który najbardziej przemawia za rezygnacją z mycia ręcznego, jest przede wszystkim aspekt ekonomiczny. Choć zakup maszyny wiąże się z wysokim wydatkiem, to jednak znacznie niższym niż opłacanie dużej ekipy sprzątającej w długiej perspektywie. Szorowarkę może na dobrą sprawę obsługiwać jedna osoba – a zatem koszty ludzkie będą znacznie niższe niż w przypadku sprzątania ręcznego.

Warto też zwrócić uwagę na higieniczny aspekt takiego działania. Mopy ręczne to akcesoria, które trudno utrzymać w czystości, szczególnie przy tak intensywnym użytkowaniu. W krótkim czasie staną się zatem siedliskiem patogenów i chorobotwórczych drobnoustrojów, których teoretycznie powinny się pozbywać. Zdezynfekowanie maszyny czyszczącej jest znacznie prostsze, a rezultat takiego działania skuteczniejszy.

Jakie maszyny czyszczące sprawdzą się w szpitalach?

Ze względu na to, że na szpitalnych korytarzach przez cały czas znajduje się dużo osób – w tym również takie o problemach z poruszaniem się – najlepszą opcją będą maszyny czyszczące bezprzewodowe. Rezygnacja z kabli zwiększy nie tylko bezpieczeństwo przechodniów, ale także Twój komfort pracy – nie trzeba będzie co chwilę przepinać urządzenia między kolejnymi gniazdkami. Rozważ chociażby kompaktowy automat czyszcząco-zbierający Numatic TGB 3045, który jednocześnie myje i zbiera brudną wodę. 

Dobrym rozwiązaniem może też okazać się skorzystanie z maszyny parowej, która generuje parę wodną pod dużym ciśnieniem (co najmniej 8 barów). Dzięki temu jest w stanie dezynfekować podłoże i neutralizować różne chorobotwórcze drobnoustroje, z którymi można spotkać się w szpitalach, m.in. z grzybami, bakteriami beztlenowymi czy prawdziwą zmorą obiektów medycznych – gronkowcem złocistym.

Jak wybrać środek do mycia posadzki w szpitalu?

Nawet najlepiej dobrana maszyna nie spełni swojej funkcji w obiekcie o charakterze medycznym, jeśli nie będzie użytkowana w duecie z odpowiednim środkiem myjącym. Jaki detergent sprawdzi się w szpitalu? Zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • nie może to być standardowa chemia o uniwersalnym przeznaczeniu, lecz specjalistyczna, do stosowania w tego typu budynkach,
  • preparat powinien odznaczać się dużą wydajnością, gdyż będzie użytkowany często i na sporym metrażu,
  • warto wybrać detergent, który pozostawia na powierzchni cienką warstwę ochronną zabezpieczającą przed ścieraniem i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi – szpital czy przychodnia to miejsce, w którym posadzki są narażone nie tylko na kontakt z setkami par obuwia dziennie, ale także z wózkami medycznymi czy innym sprzętem na kółkach,
  • umyta posadzka nie może być śliska, gdyż mogłaby stwarzać zagrożenie dla pacjentów i personelu, zatem użyta do sprzątania chemia musi mieć właściwości antypoślizgowe,
  • jeśli to możliwe, zdecyduj się na środek niewymagający spłukiwania – w ten sposób zaoszczędzisz na czasie, a także ułatwisz sobie pracę w miejscu, w którym panuje duże natężenie ruchu.

Masz problem z wyborem maszyny czyszczącej lub detergentu? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w podjęciu trafnej decyzji.

Prześlij komentarz