Zadzwoń do nas: 505 17 23 23 lub 505 17 32 33 biuro@mbprojekt.eu

Sprzątanie podłóg i posadzek w obiektach noclegowych

Podłoga w hotelu nie jest jedynie elementem wykończenia wnętrza. Pełni również funkcję reprezentacyjną i zachęca do skorzystania z oferty obiektu – ale tylko wtedy, gdy jest czysta. Jak utrzymać w czystości posadzkę na tak dużym obszarze, po którym ludzie chodzą w tę i we w tę przez całą dobę? Dowiedz się, jak zorganizować kwestię sprzątania podłóg hotelowych, by działać i skutecznie, i ekonomicznie.

Czyszczenie podłóg hotelowych – specyfika podłoża i zabrudzeń

Zanim przejdziemy do kwestii sprzątania posadzki hotelowej, przyjrzyjmy się z bliska kwestii rodzaju okładziny podłogowej oraz samych zabrudzeń, które są dla niej charakterystyczne. To od nich zależy bowiem to, jaka metoda czyszczenia sprawdzi się najlepiej i pozwoli usunąć brud dokładnie, a jednocześnie przy jak najmniejszym nakładzie pracy i bez obawy o naruszenie struktury podłoża.

Posadzka pokojów hotelowych bardzo często jest wykańczana wykładziną dywanową. Nadaje ona wnętrzu przytulny, domowy charakter, a przy tym ułatwia utrzymanie względnej czystości. Codzienne sprzątanie ogranicza się bowiem do porządnego odkurzania piachu i kurzu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, towarzyszy mu pranie – w szczególności wtedy, gdy na wykładzinie pojawią się widoczne plamy.

Ten materiał wykończeniowy nie sprawdzi się jednak w tych częściach hotelu, które są wspólne. Dlaczego? Każdego dnia chodzą po nich dziesiątki, jeśli nie setki czy tysiące osób. A to oznacza bardzo intensywną eksploatację i konieczność wybrania takiego materiału, który będzie na nią odporny. Z tego względu główne ciągi komunikacyjne, a także część recepcyjną oraz gastronomiczną, wykańcza się zazwyczaj trwalszymi materiałami – m.in.  naturalnym kamieniem, ceramicznym gresem i wykładziną PCV.

Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu tych materiałów? Przede wszystkim, nie powinno odbywać się jednoetapowo. Najpierw należy usunąć luźne zabrudzenia, które mogłyby porysować posadzkę, a dopiero później umyć ją na mokro i – o ile jest taka możliwość – wypolerować na połysk. Taki cykl sprzątania nie tylko nie uszkodzi podłogi, ale wręcz nada jej ponadprzeciętny połysk, dzięki któremu wnętrze będzie wyglądać na czyste, schludne i zadbane. Czyli właśnie takie, w jakim chcieliby się zatrzymać hotelowi goście szukający noclegu.

Dlaczego sprzątanie podłóg w obiektach hotelowych jest tak wymagające?

Największym utrudnieniem podczas czyszczenia podłóg hotelowych jest z pewnością duży ruch. Podróżni zameldowują i wymeldowują się o różnych godzinach, korzystają z hotelowej oferty gastronomicznej, a także odwiedzają recepcję, jeśli mają jakieś problemy czy pytania. I tak przez całą dobę.

Trzeba więc zaplanować harmonogram sprzątania w taki sposób, aby uniknąć godzin, w których ruch jest największy. Znacznie trudniejszą kwestię stanowi jednak sprzątanie pokoi hotelowych, w których goście przebywają w końcu w różnych godzinach – za dnia i/lub w nocy, w zależności od celu podróży. Z pracą trzeba się zatem uwinąć w krótkim czasie, żeby nie zaburzyć ich spokoju i zapewnić im optymalny komfort podczas odpoczynku. Mamy tu zatem do czynienia z trzema aspektami, które należy uwzględnić przy sprzątaniu podłóg w obiekcie hotelowym: szybkim tempem pracy, wymaganą wysoką dokładnością i wydajnością działania. Odnośnie tego ostatniego –  koniec końców, hotel to biznes jak każdy inny, zatem serwis sprzątający nie może generować wysokich kosztów, bo będzie to nieopłacalne.

Jakie maszyny do czyszczenia posadzek sprawdzą się w hotelu?

Biorąc pod uwagę dużą powierzchnię sprzątania oraz konieczność uporania się z pracą w jak najkrótszym czasie, najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie siły mięśni ekipy sprzątającej specjalnie do tego przeznaczonymi sprzętami. Zakup profesjonalnej maszyny czyszczącej być może stanowi duże obciążenie finansowe, jednak jest to jednorazowy wydatek. Z drugiej strony pozwala w dużym stopniu ograniczyć koszty pracy ludzkiej, a przy tym zapewnić większą skuteczność działania i oszczędność czasu.

W utrzymaniu w czystości posadzki obiektu hotelowego mogą przydać się w szczególności trzy typu urządzeń.

Zamiatarki do podłóg

Jeśli masz do posprzątania posadzkę wrażliwą na rysowanie, najlepiej zdecydować się na osobną zamiatarkę, która wstępnie oczyści ją z luźnego piachu i innych drobnych cząsteczek, które mogłyby naruszyć powierzchnię materiału. Jaki model sprawdzi się w tej roli?

W obiekcie hotelowym, w którym do posprzątania są m.in. wąskie korytarze, najlepszym wyborem będzie niewielka, ręczna zamiatarka do podłóg. Możesz zwrócić uwagę m.in. na model Poli Gioa 50 ET. Duża szerokość pracy oraz 45-litrowy zbiornik sprawią, że wykonanie pracy nie zajmie dużo czasu. W zależności od rodzaju akumulatora, sprzęt może pracować na jednym ładowaniu od 2 do nawet 4,5 h. Pracę operatora ułatwiają trakcja oraz unoszona szczotka boczna.

Maszyny do mycia podłóg

Aby mycie podłóg na tak dużym metrażu było szybkie i mało kłopotliwe dla operatora, potrzebujesz maszyny zwrotnej i łatwe do prowadzenia. Wymagania te spełniają m.in. następujące modele:

  • NX244 Numatic – to urządzenie za jednym zamachem myje posadzkę i ją osusza. Kompaktowa konstrukcja sprawia, że bez problemu dotrzesz nim w trudno dostępne miejsca. Jest zasilane akumulatorowo, a czas pracy na jednym ładowaniu wynosi aż 80 minut;
  • Cleanfix RA395 IBC – jej wymiary doskonale radzą sobie w wąskich, małych i zatłoczonych pomieszczeniach. Na plus tego modelu przemawia ruchome wiaderko na brudną wodę, które można wygodnie wyciągnąć w celu opróżnienia, bez jechania całą maszyną;
  • Numatic TGB 1840 NX – poza powyżej wymienionymi zaletami, ten sprzęt dysponuje również regulacją dozowania detergentu, płynną zmianą wysokości uchwytu, a także dodatkowym koszykiem wyłapującym większe zabrudzenia ze zbiornika brudnej wody.

Odkurzacze przemysłowe i szorowarki do dywanów

Aby utrzymanie w czystości tekstylnych wykładzin i dywanów nie przysporzyło Ci trudności, musisz wyposażyć się w urządzenie o odpowiedniej mocy ssania i z pojemnym zbiornikiem na zabrudzenia – żeby nie marnować czasu na opróżnianie go co chwilę. Odkurzacz przemysłowy (np. NVP 180-11) perfekcyjnie spełnia te warunki. A do tego jest lekki i wyposażony w aż 10-metrowy kabel, co ograniczy konieczność przepinania go z jednego gniazdka do drugiego co kilka kroków. W jednoczesnym odkurzaniu i praniu wykładziny na mokro pomoże z kolei model CVD 570.

Jeśli zależy Ci na większej dokładności sprzątania, możesz postawić na szorowarkę do dywanów, taką jak Cleanfix TW Compact. W odróżnieniu od odkurzacza, ten sprzęt nie ogranicza się jedynie do zasysania zabrudzeń z wierzchu. Szczotki unoszą runo i wymiatają brud spomiędzy poszczególnych włókien – i dopiero wtedy go zasysają.

Polerowanie posadzki w obiekcie hotelowym – jaką maszynę polerującą wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, posadzka hotelowa będzie się najlepiej prezentować wtedy, gdy zostanie porządnie wypolerowana. Nie jest to co prawda konieczny etap, ale pozwala wydobyć prawdziwe piękno podłogi i wrażenie, jak gdyby była niemal nowa – nawet jeśli w rzeczywistości ma już swoje lata. Polerowanie sprawia również, że kolejne zabrudzenia słabiej przywierają do powierzchni. W rezultacie ich usunięcie jest prostsze i szybsze.

Jaką polerkę wybrać do hotelowych podłóg? Polecamy Twojej uwadze dwa modele o dość podobnych parametrach: HNS 1550 NuShine i NRU 1500 NuSpeed Numatic. Co je wyróżnia? Duża liczba obrotów na minutę i szeroki pad przekładają się na wydajną pracę. Oba modele cechują się też niską wagą, która na pewno ułatwi pracę w piętrowym obiekcie, w którym trzeba przenosić sprzęt z jednej kondygnacji na drugą. Dodatkowym atutem polerki do podłóg NRU 1500 NuSpeed Numatic jest funkcja zapewniająca automatyczne dostosowanie do nierówności podłoża. Ułatwi Ci to zadanie, jeśli na drodze znajdują się progi czy uskoki. Miej na uwadze to, że profesjonalne maszyny czyszczące do podłóg to inwestycja na lata. W związku z tym należy je wybierać  w zgodzie z rzeczywistymi potrzebami, a nie zwracając uwagę jedynie na cenę.

Prześlij komentarz