Zadzwoń do nas: 505 17 23 23 lub 505 17 32 33 biuro@mbprojekt.eu

Zastosowanie maszyn czyszczących w pigułce

Rozważasz zakup profesjonalnej maszyny czyszczącej, ale zastanawiasz się, do czego wykorzystasz w praktyce takie urządzenie? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, a nie tylko przekonasz się, że potrzebujesz takiego sprzętu, ale wręcz od razu wybierzesz odpowiedni. Zastosowanie maszyn czyszczących w jednym miejscu!

Jakie podłogi można sprzątać przy użyciu maszyn czyszczących?

Czy maszyny czyszczące sprawdzą się na każdej posadzce bez wyjątku? Brzmi to nieprawdopodobnie, biorąc pod uwagę to, że nawet przy ręcznym sprzątaniu traktujesz każdy materiał inaczej, zgodnie z jego wymaganiami. Tak i tutaj nie można wymagać pełnej wszechstronności. Jednak dopasowując pewne parametry, takie jak chociażby nacisk szczotek czy liczbę obrotów na minutę, można z powodzeniem znaleźć urządzenie, które sprawdzi się na większości twardych, wodoodpornych posadzek, czyli na:

  • naturalnym kamieniu,
  • gresie ceramicznym,
  • panelach PCV,
  • wykładzinach PCV,
  • drewnie impregnowanym.

Szorowarek można również używać na wykładzinach dywanowych i dywanach. Tutaj jednak musisz wybrać konkretny model, który sprosta wymaganiom takiego podłoża – np. Cleanfix TW Compact.

Rodzaje maszyn czyszczących – przegląd

To, do czego wykorzystasz konkretną maszynę czyszczącą, zależy w dużej mierze od jej rodzaju. Przyjrzyj się poniższym propozycjom i wybierz tę, której najbardziej potrzebujesz.

Kablowe maszyny czyszczące

Takie urządzenia są lekkie i zazwyczaj cechują się kompaktowymi wymiarami. Tym samym znajdują zastosowanie głównie przy sprzątaniu podłóg w prywatnych domach, ale także w restauracjach, hotelach (m.in. w wąskich korytarzach i innych ciągach komunikacyjnych) oraz w niewielkich lokalach usługowo-handlowych. Ich największym atutem jest niezależność od baterii – nie musisz pamiętać o ładowaniu przed użyciem.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jest to sprzęt przewodowy, a zatem wymaga podłączenia do znajdującego się w pobliżu gniazdka elektrycznego. Chociaż kablowe maszyny czyszczące są wyposażane w dość długie przewody, to jednak i tak konieczne może się okazać przepinanie ich podczas pracy z jednego gniazdka do drugiego, żeby uniknąć plątania się kabla pod nogami. Z tego powodu poleca się je w szczególności do sprzątania wnętrz o niewielkim metrażu.

W takim zastosowaniu doskonale sprawdzi się szorowarka Numatic TT1840G. Ten niewielki model odznacza się dużą szerokością szczotki (400 mm) oraz wysoką liczbą obrotów na minutę (150 obr./min), co oznacza szybką pracę. Co istotne, nie tylko myje podłogę na mokro, lecz również zbiera z niej brudną wodę i osusza – więc jeden sprzęt wystarczy do wszystkiego.

Maszyny czyszczące bateryjne

Brak kabla oznacza większą swobodę ruchów dla operatora oraz optymalne bezpieczeństwo dla osób, które znajdują się w pobliżu osoby sprzątającej posadzkę. Dlatego też po maszyny czyszczące bateryjne najczęściej sięgają osoby, które zamierzają sprzątać powierzchnie, po których przez cały czas poruszają się ludzie, np. sklepy wielkopowierzchniowe, hotele czy szpitale. Na ich korzyść przemawia też większy docisk do podłogi, który przekłada się na wysoką skuteczność sprzątania.

Trzeba jednak liczyć się z  tym, że najczęściej są to już urządzenia o znacznej wadze, które są trudne w przenoszeniu między piętrami. Ograniczenie stanowi również sama bateria, która – w zależności od konkretnego modelu – pozwala na zaledwie kilka godzin pracy. Później należy zaczekać aż się naładuje lub wymienić ją na nową. Potencjalny problem może też pojawić się wtedy, gdy zapomnisz podłączyć akumulator do prądu po skończonej pracy – jeśli się nie naładuje, nie jesteś w stanie posprzątać posadzki kolejnego dnia.

Jaki model możemy Ci polecić? Jeśli masz do posprzątania większy teren, sięgnij po urządzenie o większych gabarytach, jak chociażby szorowarka Numatic TGB 4055T. Jej czas pracy wynosi 2-2,5 h, a każdy z dwóch zbiorników może pomieścić do 40 l wody. Co to oznacza dla Ciebie? Wysoką wydajność i uporanie się z pracą w krótszym czasie niż zazwyczaj.

Maszyny czyszczące z fotelem dla operatora

Największą korzyść z korzystania z profesjonalnej maszyny czyszczącej odczujesz wtedy, gdy masz do wyczyszczenia naprawdę wielkopowierzchniowy obszar, np. salę sportową, galerię handlową, magazyn czy halę produkcyjną. Pchanie urządzenia w jedną i drugą stronę na pewno jest wygodniejsze niż korzystanie z mopa, ale wciąż zajmuje sporo czasu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą maszyny czyszczące z fotelem dla operatora. Jak to działa? Siadasz wygodnie, uruchamiasz sprzęt i sterujesz kierownicą, przesuwając się po całym obszarze, który trzeba wyczyścić.

Jeśli szukasz takiej maszyny czyszczącej, zwróć uwagę w szczególności na model Vario TTV 678G, który wyróżnia się imponującą wydajnością teoretyczną na poziomie 3000-5000 m²/h. Oczywiście w praktyce ten wynik będzie pewnie niższy, bo raczej nie będziesz sprzątać jedynie w linii prostej, lecz również w trudno dostępnych zakamarkach. Mimo to można przypuszczać, że na tempo pracy tego sprzętu nie trzeba narzekać. Wskazują na to m.in. regulowana do 850 mm szerokość czyszczenia, 2 zbiorniki na wodę o pojemności 110 l oraz aż 7-godzinny czas pracy.

Automaty czyszczące

Gdy masz do posprzątania duży obszar i zależy Ci na tym, by wykonać pracę jak najwydajniej oraz najekonomiczniej, odpowiedzią będą profesjonalne automaty czyszczące. W tej kategorii chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę na trzy modele.

  • Maszyna czyszcząca Vario TRG 720 – jest przeznaczona do mycia i osuszania posadzek z twardych materiałów różnego rodzaju. W zależności od konkretnego wariantu, może mieć dozownik na detergent oraz opcję zmiany szerokości roboczej.
  • Maszyna czyszcząca Vario TTV 678G – samojezdny model, który zapewni dużą oszczędność czasu na wielkopowierzchniowym terenie. Równie dobrze sprawdzi się jednak w mniejszych wnętrzach, bo szerokość jego pracy można płynnie regulować.
  • Szorowarka Numatic CRG 8055 – nadaje się idealnie do mycia twardych powierzchni, takich jak  gres lub kamień. Ten sprzęt może być używany nawet w pomieszczeniach, w których nietrudno o uszkodzenie, gdyż wykonano go z wytrzymałych materiałów. Mimo tak dużych gabarytów (waży aż 280 kg!), jest niezwykle prosty w obsłudze. Świadczy o tym chociażby łatwe napełnianie wodą przy użyciu węża umieszczonego przy siedzisku operatora.

Szorowarki

Jeśli zależy Ci jedynie na doczyszczeniu silnych zabrudzeń, Twoje wymagania powinna spełnić w stu procentach szorowarka jednotarczowa. Jest prosta w obsłudze i lekka, zatem zapewnia operatorowi optymalny komfort pracy. Musisz jednak mieć na uwadze to, że takie urządzenie nie zbierze brudnej wody z posadzki. Trzeba to zrobić ręcznie, przy użyciu mopa, lub też skorzystać z odkurzacza przeznaczonego do pracy na mokro. Z tego względu zaleca się korzystanie z nich raczej na mniejszym metrażu.

W większych pomieszczeniach sprawdzą się z kolei szorowarki, które i myją, i zbierają brudną wodę z posadzki, takie jak maszyna do mycia podłóg RA 505IBC. Szerokość pracy równa 510 mm oznacza, że nie będziesz musiał często zawracać urządzeniem. Pojemniki na wodę mieszczą aż po 55 l (woda z detergentem) i 56 l (brudna woda). Dzięki temu nie trzeba ich często napełniać.

Zamiatarki

Zamiatarka to sprzęt, który nadaje się do sprzątania wszystkich tych pomieszczeń, w których występuje duże zapylenie lub też na posadzkach szybko pojawia się piach i kurz. I nie ma tu znaczenia, czy są to hotelowe lobby lub supermarket wykończone gresem, czy też hala produkcyjna z betonową wylewką na podłodze. Zamiatarka może być też używana nawet na zewnątrz, np. na kostce brukowej na podjeździe przed domem lub na parkingu przynależącym do biura.

W zależności od konkretnego zastosowania możesz zdecydować się na mniejszy lub większy model. Jeśli sprzątasz w pomieszczeniach, w których liczy się zwrotność i dokładność pracy trudno dostępnych zakamarkach, postaw np. na zamiatarkę Cleanfix KS 650IBC. Jest zasilana akumulatorowo, a do tego – dzięki zintegrowanej szczotce boczne – skutecznie wymiata brud z kątów i obrzeży. Na większym terenie, np. tym znajdującym się na zewnątrz, pomoże Ci chociażby zamiatarka Poli Mia z siedzeniem dla operatora. Jej wydajność teoretyczna jest równa 4900 m²/h, a zbiornik mieści aż 55 l.

Jakie zalety niesie za sobą korzystanie z maszyn czyszczących?

Nie da się ukryć, że największą korzyścią z zakupu maszyny czyszczącej jest oszczędność czasu i czynnika ludzkiego, a w rezultacie pieniędzy. Jedno urządzenie posłuży Ci najpewniej przez co najmniej kilka lat i chociaż zapłacisz za nie dużą kwotę, to jednak pozwoli na zmniejszenie budżetu porządkowego przez cały okres użytkowania.

Nie masz możliwości zakupu takiego sprzętu? Możesz zdecydować się na wypożyczanie go zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Zastosowanie maszyn czyszczących nie jest dla Ciebie oczywiste? Zapytaj nas o taką możliwość i o orientacyjne ceny tej usługi!

Prześlij komentarz