Zadzwoń do nas: 505 17 23 23 lub 505 17 32 33 biuro@mbprojekt.eu

Powierzchnia do czyszczenia a odpowiedni dobór maszyny?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje maszyn do czyszczenia otoczenia budynków i podłoża w pomieszczeniach wielkopowierzchniowych. Pierwszy rodzaj to szorowarki. Są to urządzenia, które czyszczą za pomocą obracającej się głowicy. Głowica może być ze szczotką albo padem. Ta maszyna czyszcząca służy do czyszczenia każdego rodzaju podłogi wewnątrz pomieszczeń.

Wyróżniamy szorowarki:

  • Jednotarczowe – dające możliwość czyszczenia w sposób mechaniczny i nadania połysku przez przefroterowanie powierzchni. Nie posiada zbiornika na brudną wodę silnika ssącego. Brudną wodę pozostałą po czyszczeniu trzeba zebrać odkurzaczem lub mopem. Ich zaleta to małe gabaryty. Są zwrotne i idealne do pomieszczeń pełnych zakamarków.
  • Automaty szorująco-zbierające, nazywane też szorowarkami automatycznymi. Posiadają dwa zbiorniki: na wodę ze środkiem myjącym i drugi na brudną wodę. Z tyłu maszyny umieszczona jest listwa ssąca, która zbiera brudną wodę po czyszczeniu. Urządzenie pozostawia za sobą suchą, odtłuszczona i czystą powierzchnię. Ze względu na jej duże gabaryty przeszkodą jest sprzątanie małych pomieszczeń i zakamarków. Ta maszyna czyszcząca występuje w wersjach zasilanych przez kabel lub akumulatorem. Jej ogromną zaletą jest szybkość pracy (mycie i suszenie w jednym cyklu) oraz wydajność. Przeznaczone do sprzątania dużych powierzchni.

Drugi rodzaj maszyny do czyszczenia to zamiatarka. Porusza się z niewielką prędkością, dzięki czemu dociera do każdego zabrudzenia sprzątając z niezwykłą dokładnością. Zazwyczaj składa się z systemu obrotowych szczotek. Stosuje się dwa rodzaje szczotek: boczne nagarniające i główne walcowe. Pierwsza odpowiedzialna jest za zagarnianie śmieci, tak by trafiły na drogę drugiej. Szczotka główna sprząta je z powierzchni, dokładnie czyszcząc obszar poddany sprzątaniu. Ta maszyna czyszcząca łączy w sobie funkcje filtra, odkurzacza i kontenera na zanieczyszczenia. Zakres funkcji zależny jest od konkretnego modelu urządzenia.

Zamiatarki występują w trzech rodzajach:

  • niewielkie prowadzone ręcznie – łatwe w obsłudze,
  • wydajne zamiatarki spalinowe,
  • zamiatarki elektryczne – ciche i szybkie.

Duże modele przeznaczone są do większych powierzchni. By posprzątać zakamarki i mniejsze powierzchnie, potrzebna będzie maszyna czyszcząca precyzyjna o mniejszych gabarytach.

Jak wybrać odpowiedni model?

By wybrać odpowiedni model maszyny do czyszczenia, trzeba sprecyzować swoje potrzeby. Ważne jest, by określić jak duża jest powierzchnia wymagająca czyszczenia oraz częstotliwość sprzątania. Następnym krokiem jest określenie rodzaju nawierzchni, np. parkiet, beton, parkiet. Istotna jest geografia pomieszczenia, czyli ustawienie regałów, mebli i innych obiektów, i szerokość toru po jakim może poruszać się maszyna, np. przestrzenie między regałami w sklepie czy szerokość korytarza w hotelu. Wybierając model urządzenia, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów.

  • Prędkość obrotowa: dobry efekt czyszczenia zapewniają obroty 120-200 ob./min. Wyższe obroty np. 400/min to mniejszy efekt szorujący ale pojawia się lekkie polerowanie. Gdy obroty są w zakresie 1000-1200 nie jest to szorowarka, ponieważ z taką prędkością obrotową odbywa się jedynie polerowanie.
  • Wydajność teoretyczna – ta informacja odzwierciedla możliwości urządzenia do czyszczenia. Parametr określany jest dla małych zabrudzeń i maksymalnej prędkości przejazdu urządzenia. Nie uwzględnia zjazdu maszyny do boksu w celu uzupełnienia wody i płynu, i wylania brudnej wody.
  • Szerokość robocza – rzeczywista szerokość z jaką szczotki stykają się z powierzchnią. Ilość szczotek zależna jest od modelu. Szerokość listwy ssącej jest większa od szerokości szczotek lecz nie jest to szerokość robocza. Listwa jest szersza, po to by zbierać rozchlapaną na bokach wodę. Jest to istotne na zakrętach.
  • Wielkość zbiorników – ważna informacja szczególnie gdy mamy dużą powierzchnię. Im większy, tym rzadziej trzeba go wypróżniać. Duży zbiornik gwarantuje szybką i skuteczną pracę.
  • Zasilanie – może być kablowe lub akumulatorowe. Maszyna czyszcząca zasilana kablowo jest lżejsza, tańsza i zawsze w gotowości. Manewrowanie i zasięg są utrudnione przez plączący się kabel. Zasilanie akumulatorowe jest rozwiązaniem tego problemu. Czas pracy akumulatora zależny jest od jego pojemności (w różnych modelach są różne akumulatory). W pełni naładowany pracuje od 1 do 7 godzin. Ładowanie trwa od 3 do 9 godzin. Modele maszyn bez kabla są polecane do dużych powierzchni.

Jaką firmę wybrać?

Dobry producent to taki z bogatym doświadczeniem. Dobrym drogowskazem są opinie klientów. Można je znaleźć w internecie. Jeśli szorowarki czy zamiatarki są flagowym lub jedynym produktem firmy to znak, że jest to ich główne źródło utrzymania (np. maszyna Numatic). To gwarancja, że wytwarzane maszyny są dobrej jakości. Firmą godną polecenia jest Numatic. Spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria. Maszyna Numatic jest wykonana z materiałów wysokiej wytrzymałości. Konstrukcja powstała z dbałością o najmniejsze szczegóły. Maszyna Numatic jest wygodna w użytkowaniu. Na rynku można bez problemu kupić części ulegające zużyciu podczas eksploatowania maszyny. Numatic wytwarza urządzenia do różnego rodzaju powierzchni i nawierzchni. Kupując maszyny Numatic mamy gwarancję wysokiej jakości sprzątania. By przekonać się, czy maszyna Numatic jest tym czego potrzebujemy, warto osobiście przetestować dostępne modele. Poznaj maszyny czyszczące Numatic!

Prześlij komentarz