Zadzwoń do nas: 505 17 23 23 lub 505 17 32 33 biuro@mbprojekt.eu

Zamiatarki, zamiatać czy nie ….

Technika idzie na przód i w ofercie urządzeń zamiatających mamy wszelkiego rodzaju maszyny do zamiatania – zamiatarki. Co warto wiedzieć o tego typu urządzeniach?

Najprostszym tego typu urządzeniem jest zamiatarka napędzana siłą ludzkich mięśni (tzw. zamiatarka prowadzona). Zamiatarka raczej na tereny zewnętrzne, bądź powierzchnie wewnętrzne z dobrą wentylacją (np. parkingi). Są to urządzenia o niewielkich rozmiarach z pojemnikiem na zabrudzenia od kilkunastu do ok. 40 litrów pojemności. Często występują z jedną albo dwoma szczotkami bocznymi. Szczotka główna walcowa, jako główny element zamiatający najczęściej ma od 30 do 45 cm. szerokości roboczej. Szczotka boczna zwiększa szerokość roboczą o kilkanaście centymetrów i służy głównie do wymiatania zabrudzeń np. przy krawężnikach, stykach podłogi ze ścianą i uważam, że powinno się jej używać przy tego rodzaju czynności, bo zamiataniu powierzchni otwartych jest to element powodujący duże pylenie i  przy szybkim prowadzeniu zamiatarki szczotka boczna powoduje rozrzucanie zabrudzeń zamiast  skutecznie  je zbierać.  Tanie mechaniczne rozwiązanie zamiatania na większe powierzchnie.

Ale czym większa powierzchnia tym więcej czasu potrzebujemy na zamiatanie i jednak człowiek też się może zmęczyć.  Są i lepsze urządzenia, zamiatarki prowadzone z własnym napędem na szczotki i koła jezdne. Zasilaniem takiej zamiatarki mogą być: silnik elektryczny zasilany bateriami, silnik spalinowy-najczęściej benzynowy.  I tu dobór zamiatarki zależy od miejsca w jakim będziemy ją użytkować. Bo jeżeli mamy jakąś halę produkcyjną to raczej weźmiemy do pracy maszynę bateryjną, a na teren zewnętrzny spalinową.  Tutaj człowiek jedynie idzie za maszyną i nie wkłada siły w pracę urządzenia. Często tego typu urządzenia są nazywane zamiatarkami bezpyłowymi, a to dla tego, że szczotka główna-walcowa jest obudowana kaftanem gumowym, który zapobiega wydostawanie się kurzu-pyłu, poza ten kaftan a dodatkowo zamiatarka wyposażona jest w system odsysający, który powstały pył w czasie zamiatania zasysa do zbiornika na brud. Tak więc pylenie w czasie pracy takim urządzeniem jest znikome, ale uwaga wpływ na pylenie ma użycie w czasie pracy ma szczotka boczna. Ponieważ jest to element luźny w żaden sposób niezabezpieczony, nieosłonięty ażeby kurz nie szedł poza maszynę, proponuję gdy szczotka boczna nie jest nam potrzebna w pracy unieść ją do góry. Zmniejszy to nam szerokość roboczą ale pylenie będzie znacznie mniejsze.  Tego typu urządzenia mają też jeszcze jeden duży lub zespół  filtrów, których zadaniem jest oczyszczenie powietrza wydostającego w wyniku zamiatania a przechodzącego przez zamiatarkę. Ażeby utrzymać  w kondycji taki filtr zamiatarki są wyposażone w otrząsacze filtra, które mogą być mechaniczne – otrząsanie ręczne, albo otrząsacze elektryczne-działają automatycznie po naciśnięciu przycisku na pulpicie.

Ale stajemy się wygodni i leniwi i dla tego w ofercie zamiatarek są zamiatarki z operatorem siedzącym, czyli pozostaje nam usiąść na maszynie i poprze kierowanie kierownicą wskazywać miejsca do pracy. Tutaj wybór źródła zasilania jest trochę większy, bo mogą to być: silniki elektryczne zasilane akumulatorami (np.Poli Style E70), silniki spalinowe-benzynowe (np. Poli Style S70) albo diesel (np.Poli Raptor DK88), a tak że silniki zasilane Lpg (np.Poli Perla SG70). Są to już urządzenia do dużych powierzchni albo do powierzchni bardzo często zamiatanych.  Dodatkowym plusem wyposażenia takiej zamiatarki może być hydrauliczny system opróżniania kosza na zabrudzenia, więc praca staje się jeszcze lżejsza. W przypadku takich zamiatarek szerokość robocza kształtuje się od 60 nawet do 150 cm.

Tak jak w przypadku maszyn szorująco-zbierających zamiatarkę dobieramy do powierzchni jaka mamy do sprzątania w m. kw. I drugą sprawą będzie miejsce pracy (przestrzeń otwarta czy zamknięta) i dobór rodzaju napędu.

W ofercie niektórych producentów  maszyn są też urządzenia tzw. kombajny, a są to urządzenia dwa w jednym, które w pierwszej fazie sprzątania zamiatają a w drugiej myją na koro powierzchnię. Są to urządzenia duże gabarytowo do wielkich powierzchni. Również spotykamy urządzenia  czyszczące na mokro z domontowanym przed maszyna modułem zamiatającym. Maszyny takie są stosowane często tam gdzie nie ma czasu na wykonywanie czynności najpierw zamiatania a potem myci na mokro i tam gdzie zamiatanie jest  niezbędne przed myciem na mokro, a przykładem mogą być centra logistyczne (duże powierzchnie, na powierzchni są skrawki palet i folii).

Jak gdyby osobnym  trochę działem są zamiatarki używane w gospodarce komunalnej, do zamiatania ulic, chodników i dużych placów zewnętrznych. Tu najczęściej są to urządzenia z silnikami spalinowymi. Rynek ten rozwija się, ale większość firm wykonujących tego typu usługi używa maszyn używanych, myślę że powodem jest zbyt wysoka cena nowych urządzeń.

Oczywiście, ażeby zamiatanie było skuteczne trzeba dobrać do powierzchni zamiatanej i rodzaju zabrudzenia odpowiednią szczotkę.

Prześlij komentarz