Zadzwoń do nas: 505 17 23 23 lub 505 17 32 33 biuro@mbprojekt.eu

Szorowarka do kostki brukowej – jak dobrać maszynę?

Czyszczenie kostki brukowej to zdecydowanie co innego niż używanie maszyny czyszczącej na powierzchniach prostych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Kostka brukowa – najczęstsze zabrudzenia. Jak je czyścić?

Kostka brukowa codziennie jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak:

  • kwaśne deszcze pozostawiające przebarwienia,
  • woda – wysychający deszcz pozostawia brudny osad,
  • trawa, która zaczyna wyrastać z fug, powoduje powstawanie przebarwień na krawędziach kostki oraz zielonych plam na wierzchu,
  • glony, które obrastają powierzchnię kostki brukowej, tworzą przebarwienia.
    kwaśne deszcze pozostawiające przebarwienia,

Do tego dochodzą jeszcze plamy i przetarcia powstające podczas chodzenia czy jeżdżenia po powierzchni bruku, np. na deptakach, parkingach czy w ogrodach.

Jakie funkcje musi mieć szorowarka do kostki brukowej?

Wszystkie wyżej wymienione zabrudzenia można usunąć przy pomocy maszyny do czyszczenia. Musi ona posiadać szczotki szorujące wykonane z twardego i długiego włosia (szczotki tyneksowe, czyli te o wysokiej twardości, przystosowane do szorowania takich powierzchni jak beton czy kostka) – potrzebną długość włosia ustala się na podstawie głębokości fug, szpar i szczelin wymagających umycia.

Tutaj warto zwrócić uwagę na możliwość dokupienia (niektóre szorowarki mają w zestawie) uchwytów padów czyszczących o różnych twardościach i długościach włosia przystosowanych do czyszczenia powierzchni porowatych. Mając szczotki o różnym zastosowaniu, można nie tylko wyszorować powierzchnię, ale także zakonserwować ją przy użyciu odpowiednich środków poprzez wcieranie w wierzchnią część kostki. Taka konserwacja zapobiega przedwczesnemu powstawaniu przebarwień i zabrudzeń.

Duży czy mały pojemnik na detergent?

Kolejnym ważnym elementem maszyny do sprzątania jest pojemny zbiornik na detergent. Jego pojemność musi być dobrana do wielkości powierzchni wymagającej czyszczenia oraz możliwości fizycznych pracownika, który będzie ją obsługiwał (dotyczy to szorowarki do kostki brukowej, która jest prowadzone przez operatora, a nie samojezdna – im większy zbiornik, tym większa waga urządzenia).
Stosowane detergenty muszą być środkami dedykowanymi szorowarkom – w przypadku nieodpowiedniej gęstości może dość do zatkania przewodów i filtrów, a zbyt wysoki poziom powstawania piany może doprowadzić do awarii. Chcąc chronić środowisko, należy kupić preparaty chemiczne do czyszczenia bruku, które ulegają biodegradacji.
W przypadku, gdy mówimy o bruku wielkopowierzchniowym, należy wybierać szorowarki samojezdne, które są przystosowana do mycia dużych obszarów. Mają pojemne zbiorniki na detergent oraz szeroki pad, więc za jednym przejazdem szorują większą powierzchnię niż szorowarka jednotarczowa.
Numatic HFM 1515 – polecana jednotarczowa szorowarka do kostki brukowej
Szorowarka Numatic HFM 1515 posiada niezawodny silnik przemysłowy „heavy duty” o mocy 1500W, połączony z układem przeniesienia napędu – tym przypadku przekładnią planetarną, która pracuje zanurzona w oleju. Dzięki temu silnik pracuje cicho i płynnie. Przy zakupie tej szorowarki w zestawie znajdują się: zbiornik na roztwór oraz twarda szczota, dzięki której dokładne mycie chropowatej powierzchni jest możliwe, bez stosowania wielu urządzeń – szorowarka wystarczy.

Jest urządzeniem wielofunkcyjnym:

  • czyści i froteruje posadzki,
  • pierze dywany i wykładziny,
  • krystalizuje posadzki z naturalnego kamienia,
  • szoruje powierzchnie chropowate.

Model ten jest niepozornie mały, lecz bardzo wydajny. Dzięki swoim gabarytom dociera do nawet najmniejszych zakamarków. Posiadanie szorowarki do kostki brukowej usprawni sprzątanie, a czyszczenie tak chropowatej powierzchni nie będzie już stanowiło problemu.
Dlaczego właśnie Numatic? Maszyny firmy Numatic wykonane są wysokiej jakości surowców, a zastosowane konstrukcje są wytrzymałe. Producent projektuje komponenty w taki sposób, by pozwalały na bezproblemową, co najmniej 10-letnią eksploatację maszyny.

Prześlij komentarz