Jeśli potrzebujemy szorowarki do dywanów – sprawdźmy o czym należy pamiętać podczas wyboru wymarzonego produktu.
Technologia prania dywanów
Sposób prania dywanów i wykładzin zależy od wielu czynników, np. od:
- materiału, z jakiego wykonany jest dywan czy wykładzina,
- tego, czy jest elementem stałym (wykładzina w biurach) czy z możliwością przenoszenia (demontażu),
- wielkości dywanu,
- stopnia zabrudzenia,
- rodzaju plam.
Szorowarki to świetne rozwiązanie, gdy trzeba wyprać wykładzinę, która jest przymocowana na stałe do podłogi, np. w biurze lub w przypadku konieczności wyczyszczenia wielkiego dywanu, np. na hotelowym korytarzu.
Efektywne pranie dywanów i wykładzin to przede wszystkim wyciąganie brudu spomiędzy włókien, bez dużego namaczania. Suszenie dywanu, który leży na podłodze, jest bardzo kłopotliwe, szczególnie w takich miejscach, gdzie jest duży ruch np. hotel, urząd, sąd, szkoła. Do zwalczania bakterii i rozpuszczania plam zostały stworzone detergenty dedykowane urządzeniom do profesjonalnego sprzątania, takie jak szorowarka do dywanów. Maszyny posiadające funkcje prania dywanów mają osobne zbiorniki na brudną i czystą wodę.
Szorowarka do dywanów – jak dobrać do potrzeb firmy?
Przygotowanie do zakupu maszyny należy zacząć od określenia swoich potrzeb i wymagań. Najważniejsze potrzeby, jakie należy określić przed zakupem maszyny do czyszczenia, to:
- wielkość czyszczonej powierzchni – do biur czy urzędów wielkopowierzchniowych należy kupić wydajne, profesjonalne automaty przystosowane do częstego używania,
- geografię pomieszczenia – wnętrza, które są ciasno umeblowane, wymagają szorowarki jednotarczowej prowadzonej przez operatora. Jest to precyzyjna maszyna, która dzięki swojej budowie wyczyści powierzchnie dywanu czy wykładziny znajdujące się między meblami. W przypadku dużych pomieszczeń z mniejszą liczbą mebli, pomiędzy którymi są duże odległości, można kupić maszyny do czyszczenia samojezdne o zasilaniu bateryjnym lub kablowym,
- rozmieszczenie i liczba gniazdek – jeżeli w pomieszczeniu jest dużo gniazdek zlokalizowanych w różnych częściach sprzątanego pomieszczenia, to można sobie pozwolić na szorowarkę zasilaną kablowo. Gdy mowa o przestrzeni gdzie jest mało gniazdek, to należy wybrać zasilanie bateryjne (akumulatorowe),
- częstotliwość sprzątania i rodzaj zabrudzeń – w przypadku wykładzin, które wymagają częstego prania, najlepiej sprawdzą się szorowarki o przeznaczeniu profesjonalnym, ponieważ ich żywotność jest duża większa, niż tych, które można kupić w marketach. Gdy powierzchnia jest narażona na trudne zabrudzenia, warto kupić maszyny o większej mocy.
Szorowarka do dywanów – jakie powinna mieć funkcje?
Najlepszym rozwiązaniem jest szorowarka do dywanów, która ma funkcje prania i osuszania powierzchni. Szczotki szorujące posiadające długie włosie dokładnie wyczesują brud spomiędzy włókien dywanu. Ssawa zasysająca wodę i brud dokładnie zaciąga nawet najmniejsze drobinki i zapobiega wsiąkaniu wilgoci w dywan.
Dzięki takiemu rozwiązaniu dywan jest idealnie czysty i od razu suchy. Szorowarki posiadające obie funkcje to oszczędność czasu. Sprzątanie, mycie i czyszczenie dzięki takim urządzeniom to duża wygoda i gwarancja wysokiego poziomu czystości.